Stylowanie Umbraco - cz. 1, zestawy startowe i skórki | Kurs aplikacji web, cz. 20

Play Stylowanie Umbraco - cz. 1, zestawy startowe i skórki | Kurs aplikacji web, cz. 20

The Discussion

 • User profile image
  adam1762

  Dlaczego link: Porozmawiaj na forum z eksperami i autorami kursu nie działa?, mam jedno nurtujace mnie pytanie, odnośnie skórki u.media, i w zawartości Content są dodatkowe podfoldery w folderze Frontpage sliders, ale nie ma tam zadnej zawartości, a kiedy w WebMatrix kliknę na localhost, wyswietla mi się zakładka Home, jak edytowac zawartośc w tej zakładce skoro w foldery frontpage sliders są puste, męczę się z tym i nie wiem jak to ugryźć, w pozostałych skórkach tego folderu w zakładce content nie ma.

 • User profile image
  poniat

  @adam1762: W skórce Umedia jest problem z szablonem Homepage. Można to w prosty sposób naprawić. Co i jak znajdziesz na moim blogu: Jak naprawić slider w skórce Umbraco Umedia.

  Link do forum expertów na Codeguru działa prawidło.

 • User profile image
  adam1762

  Wielkie wielkie podziękowania, a można znaleźć gdzieś darmowe skórki do Umbraco?, jest wiele stron z darmowymi szablonami (templates) do wordpressa i Joomli, a do Umbraco nie mogę znaleźć.

 • User profile image
  adam1762

  U nie to chyba wygląda inaczej. Skopiowałem fragment kodu i dalej to samo, oto kod:

  <xsl:variable name="sliderNode" select="$currentPage/parent::*/child::*[@level=1]"/>
  <div id="slider">
  <div id="imageSlider">
  <xsl:for-each select="$sliderNode/child::umediaSlider">
  <div class="imageSlide">
  <div class="imageSliderInfo">
  <h2> <xsl:value-of select="@nodeName"/></h2>
  <xsl:value-of select="teaserText" disable-output-escaping="yes"/>
  </div>
  <div class="imageSliderImage">
  <img src="{umbracoFile}" width="500" height="320" />
  </div>
  </div>
  </xsl:for-each>

  Niestety dalej nic nie idzie zrobić, mógłbyś tutaj, dać cały kod, tak aby usunąć całą treść z Homepage i wkleić zawartość z tej strony?

 • User profile image
  poniat

  @adam1762: Sęk w tym, że ze skórkami do Umbraco jest bieda. Wynika to z tego, że elastyczność Umbraco nie pozwala na zrobienie uniwersalnego skina. Bo ktoś zrobi taką witrynę, z takimi elementami, ktoś inny z innymi elementami, dziwaczny menu i wówczas nie da się wymieniać skinów jak rękawiczek.

  Z Wordpress'em jest o tyle lepiej, że to jest "tylko" blog. Jest łatwy to skinowania, bo zawiera zawsze te same elementy, wiec jak ja zrobię bloga, a Ty swojego, to szkielet będzie ten sam -> blog, posty, komentarze, panel z boku, podstrony z tekstem. Proste.

  Nie wiem tylko jak sobie Joomla z tym radzi, bo skórek jest dużo, a przecież to też bogaty w możliwości CMS.

  Chyba, że kluczem do sukcesu są zestawy startowe, które zawierają zarówno jakiś prototyp stron/strony (content) i do tego dedykowany skin. Wtedy można by powiedzieć, ze starterów jest dużo, ale dalej będzie źle z wymianą samych skórek. Tutaj Umbraco też nieco kuleje, bo jest młode i pewnie nikomu się nie chce tego robić dla ludzi.

  Ale! W 3 części o stylowaniu zobaczysz jak w banalny sposób przenieść dowolny (no prawie dowolny) szablon HTML do Umbraco Smiley Mam nadzieję, że po tych 3 odcinkach będzie Wam o wiele łatwiej stylować swoje witryny.

 • User profile image
  poniat

  @adam1762: Wydaje mi się, że skopiowałeś zawartość makro umedia do szablonu Homepage. A trzeba otworzyć template Homepage, usunąć DIV'a slider tak, aby zawartość znacznka

  <asp:Content ContentPlaceHolderId="cp_top" runat="server">
    <!-- tutaj był div id="slider" -->
  </asp:Content>
   

  była pusta. Następnie ustawiasz kursor w tej pustce i z góry z paska wybierasz Insert Macro. Wybierasz makro umedia i zostanie wygenerowany kod:

  <umbraco:Macro Alias="umediaSliderImages" runat="server" />
   

  Ten kawałem kodu zadba o to, że w trakcie działania witryny zostanie wywołane macro i slider będzie działać. I dlatego na blogu napisałem, że po tej operacji, cały kod szablonu Homepage będzie wygladać tak:

  <%@ Master Language="C#" MasterPageFile="~/masterpages/umbMaster.master" AutoEventWireup="true" %>
   
  <asp:Content ContentPlaceHolderId="cp_top" runat="server">
    <umbraco:Macro Alias="umediaSliderImages" runat="server" />
  </asp:Content> 
  <asp:Content ContentPlaceHolderID="cp_content" runat="server">
    <umbraco:item id="Item1" runat="server" field="bodyText"></umbraco:item>
  </asp:Content>
   
 • User profile image
  adam1762

  Wielkie dzięki, naprawdę, wordpresaa znam bo sam jedna stronkę na wordpresie administruję (charytatywnie), bułka z masłem, od przyszłego roku mam zajmować się sklepem opartym na quick.cart pro (też CMS, niestety, do kodów specjalnie nie mam głowy, z biedą parę lat temu nauczyłem się podstawy html-a, wczoraj wgrałem sobie Joomlę, pierwszy raz w życiu, oczywiście na WebMatrix 2 beta i faktycznie jest rozbudowany, szablony (skiny) do Jommla też zamieniałem i powiem szczerze nawet, nawet efekt był zadowalajacy, Tylko dlaczego w Wem matrix, nie ma polskiego wordpressa? musiałem osobno pobrać spolszeczenie (pl_PL.mo ) a potem jeszcze nadpisać plik wp-config.php treścią: define ('WPLANG', 'pl_PL'); dobrze że mam to zapisane, bo na co dzień takich rzeczy nie robię i się zapomina. Co do Joomli trochę ciężko to zrobić - na początku,
  tylko żeby wgrać zip-a ze spolszczeniem to najpierw go trzeba mieć, mam nadzieję że Microsoft dopracuje betę Web Matrixa i domyślnie będzie można instalować polska wersję tych CMS-ów. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

 • User profile image
  adam1762

  A jak zmienić nazwę Home, na "Strona główna, i gdzie się edytuje:

  "Edit the right column
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Maecenas leo lectus, iaculis a laoreet in, lobortis in ligula. Proin in diam elit. Nulla facilisi.

  Find more packages"

  te okna na dole po prawej stronie?, oczywiście mówię tutaj cały czas o tej samej skórce - z kodami mi się udało.

 • User profile image
  adam1762

  Obiecuję że już na ten temat nie będę wiecej zwracał głowy, ale jeszcze tylko ta ""Edit the right column..." i miałbym wszystko opisane, skórkę też wiem jak zmodyfikować. Także więcej głowy zwracać nie będę. Pozdrawiam.

 • User profile image
  poniat

  @adam1762: Napis Home (strona główna w menu nawigacyjnym) znajduje się w definicji makra umbTopNavigation.xslt. Znajdziesz tam taki kawałek:

  <a href="/">Home</a>

  Panel z prawej strony jest też zaszyty na sztywno w głównym szablonie Starterkit Master. Jeśli chcesz na szybko coś tam wstawić, to musisz edytować kod szablonu.

  Natomiast najlepiej by było wyjąć te elementy do osobnego makra, albo contentu. Ale tego nie dam rady wytłumaczyć w kilku zdaniach Smiley 

  W 24 odcinku pokażę jak używać makr na przykładzie menu głównego. Może znajdę w przyszłym tygodniu czas, żeby opisać na blogu sposób wstawienia tam makra, albo nagram jakiś webcast o tym.

 • User profile image
  adam1762

  Bardzo dziękuję, no fajnie by było jakbyś opisał pewne rzeczy na twoim blogu, w sumie bardzo interesujący blog, na pewno jeszcze z niego skorzystam i to nie raz.

Add Your 2 Cents

More episodes in this series

Related episodes