Dla kogo jest chmura? (cz. 2) | Pierwsze kroki z Windows Azure, cz. 2

Play Dla kogo jest chmura? (cz. 2) | Pierwsze kroki z Windows Azure, cz. 2

The Discussion

 • User profile image
  Jan

  Akurat co do Wzorce obciążeń "szybki wzrost" nie do końca mogę się zgodzić z wypowiedzią autora. Autor jako argument używa wysoką cenę zakupu sprzętu, jednak czy jest ona potrzebna ? Planując np. serwis, można go postawić na taniej bazie i tanim serwerze, a cały kod aplikacji z góry zaplanować tak, aby można było go łatwo przeskalować używając np. shardingu.

 • User profile image
  Tomasz

  Pytanie - co to znaczy tanio i szybko... Jeżeli rośnie ruch, to w tradycyjnym modelu musimy nabyć dodatkowy sprzęt - co trwa (proces zakupowy, serwerów w danym momencie może nie być itp). Sharding też musi być na jakiś serwer. W Windows Azure – po około 10-15 minutach mamy np. kilkadziesiąt instancji więcej. Chmura pozwoli zareagować szybciej.
  Ps. A zawsze warto pisać tak aplikacje by się skalowały z kolejnymi serwerami - to niezależnie - czy chmura, czy tradycyjne IT :)

 • User profile image
  Damian Widera

  Pozwólcie skomentować autorowi :). Dla mnie największą zaletą Chmury jest fakt, że nie muszę martwić się brakiem zasobów - potrzebuję - dostaję - korzystam - płacę.

  Nie rozumiem natomiast "taniej bazy" (chyba, że mówimi o wersji Express znangeo dostawcy oprogramowania) - to może w mojej opinii być początek duzych kłopotów. Będąc SQL Server MVP miałem do czynienia z różnymi silnikami baz danych i wiem, że wybór bazy jest kluczowy dla reszty aplikacji. W Chmurzę mam silnik, którą znam i wiem, czego po nim oczekiwać :)

Add Your 2 Cents

More episodes in this series

Related episodes