Client Hyper-V (Cykl: Windows 8 dla specjalistów IT, odcinek 6)

Play Client Hyper-V (Cykl: Windows 8 dla specjalistów IT, odcinek 6)

The Discussion

 • User profile image
  Grzegorz

  Pomocny webcast, czekam na wiecej :)

 • User profile image
  masakra

  @Grzegorz: Dzięki Smiley Będzie więcej Smiley Właśnie siedzę nad kolejnym Smiley

 • User profile image
  RedDevil79

  Nawiązując do wersji serwerowej a jednak udało się wprowadzić wsparcie USB bez FX Tongue Out

  Czy wersja client ma również to samo ograniczenie co do nested virtualization jak wersja serwerowa ?? W przypadku gdy wersja kliencka ma służyć przede wszystkim do testowania środowisk wirtualnych lub developerki taka opcja będzie ograniczeniem.

 • User profile image
  masakra

  @RedDevil: Ale tu nadal jest to wsparcie przy wykorzystaniu RDP (tak jak w serwerze). I chyba źle skojarzyłeś dwa elementy. To co jest niewspierane w wypadku Client Hyper-V to sprzętowe wsparcie dla GPU przy podłączaniu po RDP (w serwerze jest to wspierane). Samo RemoteFX jako takie oczywiście jest tu i tu Smiley Więcej info na przykład tu: http://www.ms4u.info/2010/07/remotefx-usb-redirection.html

  Co do Nested Virtualization - tak, nie ma tego w całej platformie Hyper-V więc i tutaj też nie. I nadal będę na stanowisku, że testowanie wirtualizacji w wirtualizacji to chyba promilowa część scenariuszy. Raczej po prostu uruchamiasz na Windows 8 z Client Hyper-V określone maszyny wirtualne, które chcesz przetestować. Nie bardzo rozumiem sens uruchamiania w Client Hyper-V np. ESX VMware i w nim uruchamiania kolejnych maszyn... Jedyne co mi do głowy przychodzi to chęć sprawdzenia interface'u VMware bez instalacji na fizycznym sprzęcie. Drugi scenariusz jaki mi przychodzi do głowy to zrobienie demo (bo nie chcę myśleć o testach wydajności czy ogólnie testach) na jednym fizycznym komputerze i postawienie tam dwóch hostów i w nich uruchomienie maszyn, żeby pokazać np. Live Migration (czy vMotion) - ale to moim zdaniem sztuka dla sztuki i już lepiej użyć po prostu dwóch fizycznych komputerów na których można zrobić sobie "Boot from VHD" jeśli nie chcemy dotykać podstawowego systemu. Chyba, że o czymś nie wiem lub zapomniałem?

 • User profile image
  RedDevil79

  Co do USB to teraz już wiem, ze chodzi o RDP. Jakoś mi to umknęło.Myślałem, iż będzie to na zasadzie VM Console i sherowania tak jak jest to np: z iso.

  Co do wirtualizacji to mamy taki scenariusz gdzie instalujemy w środowisko wirtualnym System Center z SCVMMem i chcemy testować środowisko heterogeniczne np: hyper-V + VMWare.

  Niestety nie da się tego zrobić na Hyper-V. Nie chodzi o uruchamianie w zwirtualizowanym ESXie kolejnych wirtualek (no chyba, że DOSa Smiley ale wykorzystanie go w rożnych scenariuszach. Osobiście do tego celu muszę wykorzystywać Virtual Box czy VMWare Workstation gdyż inne metody nie ma. A jednak jest to wirtualizacja mniej wydajna.

  Kolejny problem który widzę to po postawieniu Hyper-V Client nie będzie możliwości skorzystania np: z wirtualizacj poziomu drugiego i postawić tam ESXa. Brak przekazywania instrukcji VT uniemożliwi uruchomienie takich maszyn Sad

 • User profile image
  Wojciech​Niedzwiadek

  No i to mi się podoba Panie Mariuszu, a może mogę po prostu Mariuszu?

  Hyper-v na Windows 8 to idealne rozwiązanie dla studenta informatyki, który musi uczyć się mnóstwa systemów operacyjnych. Nie muszę instalować żadnych virtualboxów itp. Wszystko na jednym systemie. Tongue Out

 • User profile image
  masakra

  @RedDevil79: OK - ten scenariusz o którym mówisz - żeby wirtualnie sprawdzić zarządzanie MS i VMware za pomocą SCVMMa - faktycznie do mnie przemawia. Choć pewnie ja i tak, żeby to jakoś rozsądnie potestować to mimo wszystko zrobiłbym to na 2-3 kompach (chociażby żebym nie był zdziwiony wydajnością).

  Spróbuję przy okazji zapytać o to grupę produktową, ale do tej pory najczęściej na takie maile pojawia się odpowiedź mniej więcej w stylu "moglibyśmy to zrobić oczywiście bez problemu, ale mamy mnóstwo innych, bardziej szeroko użytecznych rzeczy do zrobienia i jak widać po skoku z 2008 R2 do 2012 - nie próżnowaliśmy" Smiley

  @Wojciech: Jak najbardziej Mariuszu - w Internecie mimo wszystko trzymam się starej dobrej Netykiety, która sugeruje w Internecie upraszczać formy grzecznościowe (Pan/Pani). Cieszę się, że podoba się Client Hyper-V i w sumie zapomniałem o tym w filmie powiedzieć - ale to jest moje zdecydowane numer 1 jeśli chodzi o zmiany w Windows 8. Też to uwielbiam Smiley

 • User profile image
  Wojciech​Niedzwiadek

  Mariuszu jeśli można to miałbym jeszcze prośbę o pomoc.

  Otóż: spróbowałem zrobić maszynę wirtualną z linuksem, którego nie lubię, ale kazali na uczelni i nie mogę skonfigurować sieci. Przełącznik wirtualny stworzyłem tak jak ty na filmiku, ustawiając go na moją kartę bezprzewodową przez którą się łączę z internetem. Jednak po uruchomieniu maszyny wirtualnej w żaden sposób nie mogę połączyć się z siecią. Może ty jako specjalista możesz mi pomóc bo na forum, na którym zadałem pytanie nikt nic nie wie na ten temat?

  Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc. Smiley

 • User profile image
  Wojciech​Niedzwiadek

  PS: Udało mi się ustanowić połączenie z internetem, konfigurując statycznie ustawienia IP maszyny wirtualnej, na takie jak dla fizycznej maszyny.

  Jednak dalej nie wiem jak skonfigurować hyper-v żeby to wszystko działało na DHCP itp.

 • User profile image
  masakra

  @Wojciech: Wszystko zależy tak naprawdę od punktu przez który Twoja fizyczna karta WiFi dostaje się do internetu. Po drodze powinieneś mieć jakiś router, który powinien przyznawać adresy IP. I w takiej konfiguracji o jakiej piszesz (czyli switch ustawiony jako External i podpięty do karty WiFi), to Twój linux z maszyny wirtualnej powinien dostać adres IP od tego routera. Jeśli go nie dostaje (sprawdzałeś jaki adres IP dostaje?) to sprawdziłbym konfigurację routera - może np. ma włączone statyczne przyznawanie IP na podstawie adresów MAC lub cokolwiek innego.

 • User profile image
  Wojciech​Niedzwiadek

  Na to nie wpadłem  Wink

  Dzięki śliczne mistrzu  Big Smile

Add Your 2 Cents