Blog Post

Wirtualizacja Microsoft dla specjalistów VMware

Play Wirtualizacja Microsoft dla specjalistów VMware

The Discussion

 • User profile image
  RedDevil79

  Niestety miałem calla w firmie i nie zdążyłem na live więc dzięki za szybkie udostępnienie prezentacji.

  Bardzo ciekawie przedstawiony temat.

  Osobiście w warunkach domowych testuję Hyper-V i jest to ciekawa technologia która ma swoje plusy i minusy o których nie wspominasz Smiley

  Minusy

  - Nested Virtualization -> czy kiedykolwiek i kiedy ??

  - USB Host Sharing -> tylko nie mów, że security Angel

  - Offline Storage Migration -> ale może jest to wina mojego laba, czasami po migracji maszyna nie wstaje, jeszcze nie zdiagnozowałem problemu

  Plusy:

  - USB Boot -> z chęcia poczytałbym więcej na ten temat, na technecie jest niewiele.

 • User profile image
  masakra

  @RedDevil79: Cieszę się, że się podobało. Natomiast jeśli chodzi o Twoje pytania:

  1. Nested Virtualization - to jak rozumiem przydałoby Ci się w warunkach laboratoryjnych, bo nie bardzo wyobrażam sobie działanie w środowisku produkcyjnym. A jeśli w labie - to może jest to ciekawa opcja, ale podejrzewam że grupa produktowa jednak podejmowała dobre decyzje, żeby zrobić nowe rzeczy sprawdzające się w produkcji a nie takie do labów. Wiem, że to ułatwiłoby ileś scenariuszy do testów, ale...

  2. USB Host Sharing - opcje są w sumie 2: Remote FX (to najczęstszy scenariusz do wykorzystania USB), USB over IP (zewnętrzne rozwiązania). W miarę oficjalna odpowiedź w tym temacie jest tu: https://blogs.technet.com/b/canitpro/archive/2012/09/06/accessing-usb-devices-in-a-hyper-v-virtual-machine.aspx. Tu masz kilka dodatkowych informacji: http://www.ms4u.info/2012/06/usb-support-in-hyper-v.html Z tego co wiem - nie mówiliśmy jak widzimy przyszłość tego, ale myślę, że koncentrujemy się na rozwiązaniach znowu produkcyjnych a nie labowych (bo w produkcji raczej rzadko wtykasz USB do serwera chyba?)

  3. Tu chyba chodziło Ci o Live Storage Migration - to jak pisałeś - być może to wina laba, bo generalnie powinno to działać bez problemu. Jak zidentyfikujesz problem i się okaże, że nie jest po Twojej stronie - to daj znać, spróbuję przekazać info do grupy produktowej.

  4. Jeśli chodzi o USB Boot - na razie publicznych informacji jest w sumie tylko co podałeś linka. Natomiast to z jednej strony powinny być wystarczające informacje. Zwrócę tylko uwagę, że wspierane są rozwiązania kiedy kupujesz takie gotowe urządzenia od OEMa a nie robisz to po swojemu.

 • User profile image
  RedDevil79

  @masakra aka mariusz Smiley

  1. Czy nie uważacie, że wirtualizacja jest idealnym środowiskiem na test and development, nie tylko samą produkcją organizacje żyją Tongue Out Osobiście nie skupiam się tylko na technologiach wirtualizacji MSu a chciałbym mieć jedno spójne środowisko do testowania. Niestety ESXa nie uruchomię na Hyper-V a szkoda. Jest to u konkurencji.

  2. Chodziło mi o to, iż konkurencja ma to w standardzie Hyper-V nie.

  3. Nie do końca Live, maszyna zastopowana i migrowanie plików config + storage w obrębie jednego hosta na inny storage.

  4. Więcej info mile widziane. To jest coś czym możecie powalczyć z VMware. Niektórzy postrzegają taką metodę uruchamiania jako wielki plus rozwiązań VMware.

  Bądźmy obiektywni - pisząc, że Hyper-V czegoś nie wspiera z pewnych względów przy porównaniu w tabelce będzie NO w stosunku do konkurencji Smiley

  Osobiście jestem "wciśnięty" mocno w technologie VMware + Cloud VMware co nie do końca mi leży ale dzięki MSDN jestem w miarę na bieżąco z innymi technologiami.

 • User profile image
  masakra

  @RedDevil79:

  1. Jak najbardziej jest idealnym środowiskiem na test i development. I naprawdę się do tego idealnie nadaje. Problem jest z testowaniem jednego określonego scenariusza - czyli wirtualizacji w wirtualizacji. Dla mnie takie testy trochę mają się nijak do późniejszego działania w realnym środowisku Smiley No ale fakt - Hyper-V tego nie ma i nie sądzę aby miało.

  2. Ale w standardzie jest - Remote FX o którym pisałem. Natomiast nie ma tego konkretnego scenariusza - wpięcia USB wprost do serwera - co moim zdaniem chyba jest równie rzadkim scenariuszem dla serwerów stojących w serwerowni.

  3. OK - to ewentualnie daj znać jak to wyglądało i co się działo (+ jakie były błędy)

  I co do tabelki - to pewnie w jednych miejscach byłoby NO (wirtualizacja w wirtualizacji), a drugich YES z gwiazdką (jak ten Remote FX z USB) Smiley

 • User profile image
  MSGeeK

  Ciekawie przygotowana prezentacja, gratuluje,oby więcej i częściej !:)

  Mam tylko dwie uwagi:

  Pierwsza - czy w momencie jak porównujesz Hyper-V z Vmware nie należałoby dołożyć gwiazdki informującej iż w przypadku konfiguracji Hyper-V w grupie roboczej a nie domenie , tracimy funkcjonalności klastrów oraz shared nothing live migration ?

  Druga rzecz to sprawa zarządzania przez narzędzia RSAT istotnym zagadnieniem jest to iż z poziomu Windows 7/2008R2 można zarządzać nowym Hyper-V, ale nie ma wtedy możliwości wykorzystania z jego nowych funkcji takich jak dyski vhdx, virtual fiber channel, nowe ustawienia kart sieciowych,

  pozdr

 • User profile image
  RedDevil79

  @MSGeek w zupełności się z tobą zgodzę, fakt jest taki, iż wraz z nową linią serwer/klient mamy nowe zestawy RSAT i niestety aby w pełni zarządzać Win2012 za pomocą RSAT musisz używać Win8 ewentualnie Win2012 Sad

  @Mariusz co do problemów to okazało się, iż pojawił się sam błąd w wirtualizatorze który nie startował poprawnie, w usługach wszystko wyglądało pięknie, w logach nic.

  Niestety uruchomienie maszyny wirtualnej powodowało błąd z informacją, iż procesor nie obsługuje VT, lub w biosie nie jest włączone VT, ewentualnie zmieniły się ustawienia rozruchowe.

  U mnie była ta 3 opcja gdyż obok instalowałem drugą instancję win2012 na osobnym dysku i nastąpiła zmiana w bcdboot. Widocznie to bolało Hyper-V. Reinstalacja roli pomogła.

 • User profile image
  masakra

  @MSGeeK: Dzięki! Jeśli chodzi o klastry to od zawsze ich możliwości były uzależnione od AD. Przy czym ja osobiście nie bardzo znam środowiska, które korzystają z wirtualizacji a nie mają domeny tylko grupę roboczą... A jeśli chodzi o narzędzia RSAT - no tu niestety jest tak, że trzeba mieć najnowszy system, aby zarządzać najnowszymi systemami w pełni.

Add Your 2 Cents